KAM RULMAN

DESTEK RULMANLARI / KAM RULMANLARI

DESTEK RULMANLARI (MASURALI TİP)/ KAM RULMANLARI (MASURALI TİP)

DESTEK RULMANLARI

Destek rulmanları saplamalara takılan tek veya çift sıralı ünitelerdir. Profil kesitli dış yüzeye sahip kalın duvarlı dış bileziğe sahiptirler ve iğne masura-kafes tertibatlarından veya komple makara veya iğne masuralardan oluşurlar. Destek rulmanları yüksek radyal yükleri karşılarlar ve küçük eksenel kaçıklıkları dengeleyebilirler. Kam tahrikleri, kızaklamalar ve konveyör ekipmanları için uygundurlar. Rulmanlar iç bilezikli/bileziksiz ve contalı/contasız olarak mevcutturlar.

KAM RULMANLARI

Kam rulmanları profil kesitli dış yüzeye sahip kalın duvarlı dış bilezik, diş çekilmiş sabitleme saplaması ile baskı rondelalarına sahiptirler ve masura-kafes tertibatları veya tek/çift sıralı komple silindirik/iğne masuralardan oluşurlar. Kam rulmanları yüksek radyal yükleri karşılarlar ve küçük eksenel kaçıklıkları dengeleyebilirler. Kam tahrikleri, kızaklamalar ve konveyör ekipmanları için uygundurlar. Bu rulman eksantrik saplama tasarımda da mevcuttur.

DESTEK RULMANLARI (BİLYALI TİP)/ KAM RULMANLARI (BİLYALI TİP)

Bilyalı destek ve kam rulmanları kalın dış bilezikleri olan, kendinden tutuculu, tek veya çift sıralı ünitelerdir. Bu rulmanlar yüksek radyal kuvvetlerin yanında her iki yöndeki eksenel kuvvetleri de karşılayabilirler. Dış bileziklerin küresel veya silindirik bir dış yüzeyi vardır. Yuvarlanma yoluna göre eksenel kaçıklıkların olduğu ve kenar gerilimlerinden kaçınılması gereken uygulamalarda küresel dış yüzeye sahip rulmanlar kullanılır. Rulmanlar içi bilezikli, saplamalı ve dış bileziği plastik kaplı olarak sunulmaktadır.